BRACHYCEFALICKÝ SYNDRÓM
Brachycefalický syndróm sa možno týka aj vášho buldočka
Francúzsky buldoček, mops, shitzu – plemená, ktoré okrem svojej úžasne priateľskej povahy majú milý, dobrácky výraz tváre a smiešne pochrapkávajú. Ich krátky nosík však môže viesť k závažnému ochoreniu.
Aj kvôli svojmu výzoru si získali srdcia mnohých ľudí. Ich pekný krátky nosík však často býva dôvodom ochorenia nazývaného brachycefalický respiratórny syndróm, ktoré postihnutým zvieratám počas celého života sťažuje dýchanie a mnohokrát vyúsťuje do kolapsu s následkom predčasnej smrti.
Ak ste majiteľom francúzskeho buldočka, mopsa či shitzu, mali by ste zbystriť pozornosť.
Čo je brachycefalický syndróm?
Názov ochorenia je odvodený od slov brachy = krátky a cephalic = hlava. Z toho vyplýva, že ide o stav, ktorý sa vyskytuje u plemien psov so skrátenou lebkou. Keďže kosti lebky sú skrátené, menia sa pomery mäkkých tkanív na hlave. Niektoré z týchto zmien spôsobujú ich nositeľom zdravotné problémy.
U psa, ktorý je postihnutý brachycefalickým syndrómom, môže dôjsť k výskytu jednej alebo viacerých z týchto zmien: zúžené nozdry, predĺžené mäkké podnebie, hypoplastická (zúžená) priedušnica, laryngeálny kolaps, everzia (vyvrátenie) laryngeálnych vačkov.
Všetky tieto zmeny bránia normálnemu prietoku vzduchu do pľúc, zvieratá dýchajú ťažko, najmä v teplom vzduchu. Je pre nich charakteristické, že ľahšie dýchajú otvorenou papuľou ako nosom. Pri vzrušení alebo väčšej námahe dýchajú nahlas a pri relaxácii a spánku môžu chrápať. Ďalšími príznakmi môže byť kašeľ, vracanie, zhoršené trávenie.
U ktorých plemien sa ochorenie vyskytuje?
Toto ochorenie sa týka plemien so skráteným nosom, ako sú anglický buldog, francúzsky buldoček, mops, boston terier, boxer, shitzu, pekinéz a lhasa apso. Predĺžené mäkké podnebie sa však môže vyskytnúť aj u čiváv, yorkshirských teriérov a ich krížencov.
Ako sa diagnostikuje?
Pri diagnostike brachycefalického syndrómu je potrebné kompletné klinické vyšetrenie, v niektorých prípadoch je nutné vyšetrenie hrtanu laryngoskopom a RTG vyšetrenie priedušnice a priedušiek.
Ako sa dá toto ochorenie riešiť?
Keďže obezita zhoršuje príznaky brachycefalického syndrómu, veľmi dôležitou súčasťou liečby je úprava hmotnosti. Pre psy s miernym stupňom brachycefalického syndrómu môže byť postačujúca úprava denného režimu, držanie v klimatizovaných miestnostiach počas leta a vyhýbanie sa stresu.
Keď anatomické abnormality bránia normálnemu dýchaniu zvieraťa, jedinou možnou terapiou je chirurgický zákrok, počas ktorého veterinárny lekár chirurgicky upraví nozdry tak, aby nimi prenikal dostatok vzduchu. Predĺžené mäkké podnebie skráti na normálnu dĺžku a prípadne stenčí. Evertované laryngeálne vačky sa dajú chirurgicky odstrániť.
Kedy je najvhodnejší vek na diagnostiku a liečbu?
Čím skôr sa brachycefalický syndróm diagnostikuje, tým väčšia je šanca na úspešnú liečbu. Včasná chirurgická úprava zúžených nozdier a/alebo predĺženého mäkkého podnebia výrazne zvýši funkciu dýchacích ciest a preventívne pôsobí proti vzniku evertovaných laryngeálnych vačkov a kolapsu priedušnice.
O tom, kedy je najvhodnejší vek na diagnostiku brachycefalického syndrómu sa poraďte so svojim veterinárnym lekárom.
Chirurgická technika
PLASTIKA NOSNÝCH DIEROK – jedná sa o chirurgickú metódu, kde dôjde k permanentnému rozšírenie zúžených nosných dierok.
(A) Výrazne zúžené nozdry brániace dýchaniu (B) Zväčšený priemer nozdier pre lepšie prúdenie vzduchu
PLASTIKA PREDĹŽENÉHO MAKKÉHO PODNEBIA - Pri skrátení mäkkého podnebia dôjde k odstráneniu prebytočného tkaniva, ktoré bráni voľnému priechodu vzduchu na úrovni hrtanu.
(a) Predĺžené mäkké podnebie blokuje dýchacie cesty v hltane (b) Dýchacie cesty viditeľné a prechodné po chirurgickom zákroku
REKONVALESCENCIA A PROGNÓZA PO OPERÁCII
Opuch v mieste chirurgického zákroku môže zhoršit priechodnosť dýchacích ciest, preto sú pacienti po zákroku pod dozorom, majú k dispozícii kyslík a po prepustení po zákroku by mali byť držaní v kľude a chlade nasledujúcich 24 hodín. Rovnako tak nasledujúce dva týždne by mal byť dodržovaný striktný kľudový režim bez zbytočného rozrušovania, štekania, zadýchavania sa atď.
Po dvoch týždňoch po zákroku je možné pomaly pacienta vrátiť k bežným aktivitám.
Chirurgická korekcia brachycefalického syndromu umožňuje uľaviť príznakom respiračných obtiaží (tj. dusenie sa) a tým významne zlepšuje kvalitu života.
Späť na zoznam článkov